Architektura v rozhovoru: Rostislav Švácha – Pavla Melková

Zveme na další program DIVADLA ARCHITEKTURY, na němž spolek Za krásnou Olomouc spolupracuje s Muzeem umění Olomouc: 

MUO, Divadlo hudby (Denisova 47), pondělí 27. 2. 2017, 18:00

Přední český historik architektury Rostislav Švácha představí olomouckému publiku architektku a urbanistku Pavlu Melkovou. Držitelka řady architektonických ocenění (hlavní cena Grand Prix 2012,  East Centric Arhitext Awards 2013, nominace na evropskou cenu Mies van der Rohe Award 2013) navrhuje, publikuje, přednáší, učí, organizuje. Věnuje se tvorbě veřejného prostoru města, revitalizacím objektů a území i novostavbám. Miroslavu Cikánovi je partnerkou v ateliéru MCA. Od roku 2012 působí na Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, kde založila Kancelář veřejného prostoru a v současnosti je ředitelkou Sekce detailu města. Za úspěšný Manuál tvorby veřejných prostranství byla nominována v soutěži Architekt roku 2014. Vydala knihy Prožívat architekturu; Stůl u okna, na stole kniha; Prostor pro člověka v tvorbě Michala Škody či Humanistická role architektury.

Rostislav Švácha se může ptát na roli architekta nebo veřejného prostoru, Pavla Melková objasní pojmy „celostní památková péče“ nebo „humanistická role architektury“. Na co se budete ptát Vy?

 

V olomoucké kauze Šantovka Tower se objevily staronové, závažné skutečnosti.

TISKOVÁ ZPRÁVA  16. 2. 2017

Na podzim 2010 Zastupitelstvo města Olomouce schválilo po takřka dvouleté přípravě dvě smlouvy s developerskou společností SMC Development a.s., jejímž největším akcionářem byl pan Richard Morávek. Dne 6. října 2010 první smlouvu o spolupráci v oblasti infrastruktury a budoucích smlouvách podepsal někdejší primátor Martin Novotný (ODS), druhou, plánovací smlouvu o spolupráci Tramvajová trať Šantovka, podepsala Hana Kaštilová Tesařová (ČSSD).

Smlouvy byly předloženy radě a zastupitelstvu jako smlouvy o spolupráci obou partnerů při stavbě tramvajové trati na Nové Sady a výstavbě infrastruktury nové městské čtvrti, která měla zahrnovat nejen dnes již dokončené nákupní centrum Šantovka, ale i plochu bývalých MILO závodů. Na první pohled oboustranně výhodné partnerství města a soukromého investora se při bližším zkoumání dostává do zcela opačné roviny. Město se ve smlouvách zavázalo k úzké součinnosti na výstavbě velkého developerského projektu, který však není ve smlouvách ve své konečné podobě popsán, smlouva o spolupráci pouze odkazuje na architektonickou studii navazujících etap, která jako celek její přílohou není. Město samo bez předchozí dohody nesmí učinit žádné kroky, které by mohly celý developerský projekt ohrozit.

V prosinci 2016 obdrželo Statutární město Olomouc „memorandum“ (jednoduše právní rozbor), v němž advokáti společnosti SMC Development a.s. uvádí, že smlouva o spolupráci včetně závazků města je stále platná a upozorňují město na její již vzniklá porušení – především vydání nového územního plánu v září 2014. Zároveň důrazně varují před vyhlášením stavební uzávěry a před přijetím připravované změny územního plánu, které by mohly znemožnit výstavbu Šantovka Tower.

V současné vyhrocené situaci, kdy o podobě Olomouce již delší dobu rozhodují právníci, a nikoli samospráva města a odborníci, považujeme za nezbytné, aby Rada města Olomouce převzala iniciativu, provedla revizi smluv s firmou SMC Development a.s. a vyvázala město ze závazků, které jsou pro město zjevně nevýhodné, popřípadě by mohly být protiprávní.“ uvedl David Helcel z Iniciativy Občané proti Šantovka Tower.

 

Rada a Zastupitelstvo města Olomouce by navzdory silnému nátlaku developera měly chránit veřejný zájem a hodnoty, práva obyvatel a majitelů nemovitostí a v neposlední řadě garantovat řádné a odborné posouzení záměru dalších etap výstavby celého multifunkčního centra SMC, jehož součástí má být i Šantovka Tower.

V Olomouci 16. února 2017

David Helcel, Martina Mertová – Iniciativa Občané proti Šantovka Tower

Tomáš Pejpek, Pavel Grasse – ProOlomouc

Miroslav Kindl, František Kocourek – Zelení

Michal Krejčí – Občané pro Olomouc