Podruhé je tu sousedská slavnost, na níž participujeme! Pište si a přijďte pobýt, dozvědět se, kultivovat vztahy i veřejný prostor.
Sousedská slavnost, která se koná v rámci Evropského týdne mobility po celé české republice: https://zazitmestojinak.cz/. Bydlíte na Masarykově třídě, v jejím okolí, nebo jí pravidelně procházíte? Pracujete tu, podnikáte, žijete? Přijďte si užít Masaryčku po svém již podruhé.
Přineste si stolky, židle, gauče, deky, občerstvení, hry, sportovní vybavení, stojany s plátny a barvami, fotoalba, zboží, koláče, produkty k prodeji, přátele, děti, rodinu, své mazlíčky… a pojďte si užít naši společnou sousedskou slavnost. Napište nám na dopracenakoleolomouc@gmail.com a my s vámi rádi budeme počítat. Obzvlášť chcete-li se zapojit do programu.
Povídání s arch. Vojtěchem Jemelkou nad studentskými pracemi (Fakulta architektury VUT) o potenciálu jeho bezprostředního okolí.
Komentář arch. Davida Helcela k poslední proměně ulice i řeky
Dále na programu: Sousedský stůl = Co kdo vaří a peče na Masaryčce? – Se soutěží o Masarykův talíř Dětská zóna : malování na silnici, aktivity pohybové i výtvarné (DDM Olomouc), Hudební produkce (buskeři vítáni), SWAP = výměna oblečení , vybavení a knih … Doufáme, že se k nám přidá většina podniků z Masaryčky a nejbližšího okolí, které vyjdou se svým prodejem na ulici a oživí ji spolu s námi. Těšíme se na vás a sledujte událost, uložte si ji do svých kalendářů. https://zazitmestojinak.cz/…/olomouc/masarykova-trida
Organizátoři: Martina Svatošová, Pátkovi a sousedé, Za krásnou Olomouc a KMČ Nové Hodolany
Čtyři 🟡🟡🟡🟡 z osmi letošních akcí pořádá spolek Za krásnou Olomouc, kompletní program najdete také ZDE
🟡 VEČERNÍ KONVIKT
POZOR ZMĚNA! Architekt Jan Polách se vycházky ze zdravotních důvodů nezúčastní. Jeho absenci nahradí Tereza Holoubková a Martina Mertová ze spolku Za krásnou Olomouc a StuArt.
S architektem a autorem rekonstrukce jezuitského konviktu Janem Poláchem o historii a nejzajímavějších místech této stavby za tmy. Konvikt dříve sloužil k ubytování a stravování studentů a vyučujících, později jako sklad, mincovna, ubytovna švédských vojáků, lazaret, vojenská nemocnice a nakonec kasárna. Dnes však opět zažívá svou renesanci a jeho chodby brázdí nespočet studentů, od rekonstrukce zde sídlí Umělecké centrum Univerzity Palackého v Olomouci se svými umělecko-historickými katedrami Filozofické a Pedagogické fakulty. Sami studenti provedou táhnoucími se chodbami a nejzajímavějšími místy, kam se běžně návštěvník nedostane.
Během noční prohlídky se návštěvníci vrátí v čase a projdou se po konviktu, jaký býval dříve, v doprovodu autora rekonstrukce Jana Polácha a členy spolku Studium Artium.
Nejčerstvější rekonstrukce a konverze v historickém jádru Olomouce na kritické vycházce s historičkou architektury Martinou Mertovou a autory revitalizovaných staveb: namísto Domu nábytku nové sídlo Českého rozhlasu Olomouc (Tomáš Bindr/ Atelier 38), červený kostel pro Vědeckou knihovnu v Olomouci (Miroslav Pospíšil/ atelier-r), kadeřnictví Hygie (Ondřej Kučera/ Mimokolektiv).
V případě nové budovy rozhlasu se můžeme těšit na akci HURÁ DOVNITŘ!
so 1. 10. | 15:00 | Pavelčákova 2/19, před budovou Rozhlasu
⚫ TELEGRAPH
Prázdná budova před rekonstrukcí v prosté zástavbě blízko nádraží. Jak se proměnila? Co nabízí dnes? Prohlídka s architekty z Ječmen studia. Je 0 a je ∞. Mezi tím je Telegraph. Komentované prohlídky s architekty interiéry až na horní terasu. Přiblíží jejich původní plány, výstavbu samotnou a její konečnou podobu. Každé patro má jinou barvu a jiný příběh. Předpokládaná doba trvání akce 60–90 min.
so 1. 10. | 17:00 | Jungmannova 3
⚫ PECHAKUCHA NIGHT
V Telegraphu ve svižném tempu prezentace 20 na 20 představí své projekty desítka architektů, landscape artistů, urbanistů a dalších profesí, které promlouvají do utváření města. PechaKucha Night je formát původně stvořený architekty architektům. Následně se z něj stal celosvětový fenomén.
so 1. 10. | 20:20 | Jungmannova 3
⚫ HANÁCKÉ KASÁRNA: 25 000 M2 MOŽNOSTÍ
O historii, současném stavu, potenciálu a další budoucnosti bývalých Kasáren hanáckého pluku s architekty Davidem Marešem a Vojtěchem Rudorferem. Moderovaná vycházka platformy Re-Vize Olomouc (revizeolomouc.cz), proběhne za dobrého počasí přímo na nádvoří Hanáckých Kasáren (které je tak veliké, že by se do něj vměstnala olomoucká radnice). Omezená kapacita 80 lidí, rezervace na GoOut.cz.
po 3. 10.| 17:00 | 1. máje 803/1, 779 00 – před vstupem do Hanáckých Kasáren z náměstí Republiky
⚫ KLÁŠTERNÍ HRADISKO: REVITALIZACE ÚZEMÍ
Jana Křenková z útvaru hlavního architekta a zahradní architekt Radek Pavlačka provedou po lokalitě Klášterního Hradiska a představí rozpracované studie revitalizace území. Rozpracovaná studie navrhuje využití potenciálu stávajícího brownfieldu pro rekreační účely a zeleň, počítá se zachováním vodního prvku, rozvojem přírodních a kulturních hodnot území ve vazbě na národní kulturní památku bývalého premonstrátského kláštera Hradisko a zabývá se širšími vazbami v území. Budeme diskutovat o možnostech využití lokality a podněty k zapracování do studie. Předpokládaná doba trvání akce 1 hodina.
út 4. 10. | 16:00 | před vstupem do Vojenské nemocnice Olomouc, Sušilovo nám. 5
🟡 O HYDROELEKTRÁRNĚ A VILE V HÁJI U MOHELNICE
S historikem umění Pavlem Zatloukalem o díle Bohuslava Fuchse a Josefa Štěpánka z počátku 20. let minulého století. Přednáška bude zakončena křtem nové publikace. V osadě Háj u Mohelnice vyrostl pozoruhodný areál s vodní elektrárnou a vilou rodiny Plhákových, který je ojedinělým příkladem pokusu o umělecké ztvárnění principu transformace energie, jednou z vodního prvku, podruhé ze země. Kniha i přednáška přinesou bohatou obrazovou dokumentaci nejen vlastních architektonických děl, ale i fascinujících osudů rodiny Ellen a Karla Plhákových.
Na úvod zasadíme dílo jednoho z autorů, Josefa Štěpánka, do tematického celku Dne architektury, který připomíná 150. výročí narození Jože Plečnika. Štěpánek patří do řady talentovaných moravských architektů, které vyškolil tento velikán české a slovinské architektury.
Divadlo architektury, Muzeum umění Olomouc
st 5. 10. | 18:00 | Mozarteum Arcidiecézního muzea MUO, Václavské nám. 4
🟡 VÝLET DO HÁJE, VÝLET DO RÁJE
Komentovaná prohlídka unikátní rondokubistické hydrocentrály a vily Plhákových. Pozoruhodná je i dvojice autorů, Bohuslav Fuchs a Josef Štěpánek. Druhý z nich byl žákem letos jubilujícího Jože Plečnika, Bohuslav Fuchs si zaslouží připomenout mimo jiné proto, že si 18. 9. připomeneme 50 let od jeho úmrtí. V obou stavbách, které navštívíme, se odráží invenční přístup architektů k otázkám národního stylu nebo vztahu funkce a formy. Do dvacátých let minulého století se přeneseme se současnými majiteli těchto památek, autorem nedávných architektonických úprav vily, architektem Alešem Burianem a historičkou architektury Martinou Mertovou.
Pozor, příplatek za dopravu autobusem z Olomouce a zpět (140,- Kč).
máme vybráno!!!!!!!!!!!!!, děkujeme!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!, další podporu, členské přípěvky a podobně prosím posílejte na běžný účet spolku 🙂
Šantovka Tower je developerský projekt, který výrazným způsobem změní panorama města Olomouce. Už jednou jste nám pomohli svými příspěvky do kauzy vstoupit. Developer se ale nevzdává, má za sebou silné, nejen ekonomické zázemí. My zase máme vás, naše podporovatele! Prosíme tedy o finanční podporu.
Společně jsme zafinancovali právní rozbor, na jehož základě Veřejný ochránce práv podal v únoru 2020 žalobu ve veřejném zájmu. Vzhledem k odročenému soudnímu přelíčení, pro nějž byla potřeba zevrubná příprava, se bohužel výrazně zvýšily náklady na zastupování našeho spolku advokátní kanceláří Frank Bold. Prosíme Vás tedy o finanční podporu.
Ještě čerstvá aktualita k celé kauze. Dne 22. 7. 2022 podal Veřejný ochránce práv kasační stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Olomouci. Neztrácíme naději.
„Stěžovatel (úřad ombudsmana) si totiž dokáže jen stěží představit případ, v němž by byla nutnost podání žaloby k ochraně veřejného zájmu natolik zjevná, jako tomu je právě v případě umístění stavby Šantovka Tower.„
Pojďme se ještě jednou na právní služby složit! Nadace VIA nám dá dvojnásobek toho, co na účet pošlete vy, a to až do výše 20 000 Kč. To je výzva! Spolek Za Krásnou Olomouc patří k nejdéle fungujícím občanským iniciativám svého druhu na Moravě. Zaměřuje se na popularizaci památek i nové architektury, a to jak v Olomouci, tak i v celém dnešním Olomouckém kraji.